Makaleler

Bursada Eğitim Makaleler Köşesi

Yeni Eğitim Yılındaki Akıllı Defter Nedir?

Akıllı telefonlardan, akıllı tahtalardan sonra akıllı defterler de mi çıkmış? Bu soruları soranları duyar gibiyiz, çünkü biz de “akıllı defter”i ilk defa duyduğumuzda verdiğimiz tepki bu olmuştu. Bu yazımızda akıllı defterlerle ilgili akıllara takılan soruları yanıtlamaya çalışacağız.

  1. Peki, akıllı defter nedir?
  2. Akıllı defterde ne gibi özellikler bulunmaktadır?
  3. Akıllı Defter Nasıl kullanılır? Hangi derslerde kullanılır?
  4. Akıllı defterin faydaları nelerdir?
  5. Akıllı defterin fiyatı ne kadar?
  6. Akıllı defterin görüntüleri.

 

Akıllı defter içerisinde hali hazırda bilgileri barındıran, yani öğrencinin defterinde olması gereken konu anlatımlarının, soru çözümlerinin, örneklerin vb. yer aldığı dijital bir defter diyebiliriz. Hali hazırda işlenen dersle ilgili konu müfredatının dijital defterde yer almasıdır.

Akıllı defterlerin sağlayacağı faydalardan en önemlisi zamandan tasarruf olarak görülmektedir. Öğretmenin tahtaya yazması ve öğrencilerin beklemesinin önüne geçilecek ve bu zaman soru çözüm veya diğer sınıf içi etkinliklere ayrılabilecek.

Akıllı defterler birçok derste kullanılabilmektedir. Türkçe, matematik, İngilizce, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji ve daha farklı birçok derste akıllı defter bulunabilmektedir.

Akıllı defterin fiyatı da normal defter fiyatının çok çok üstünde. Şöyle bir fiyatları incelediğimizde en ucuz akıllı defter fiyatının 8 – 20 TL’den başladığını bu sayının sınıf seviyesine, sayfa sayısına, yayın evine göre değişebilmektedir.

Akıllı Defter Özellikle okula yeni başlayan birinci sınıf öğrencilerinin derste daha kolay anlayabilmeleri, yazma ve silme işlemlerinde zaman kaybını azaltmaları ve böylece öğrenme sürecini ve kalitesini artıracak olan Akıllı Defter, öğretmenlerinde işlerini kolaylaştıracak.

Akıllı Defter içinde yazma tekniklerinden çarpım tablosuna, Türkiye haritasından mıknatıslı Satranç takımına kadar ilköğretim birinci sınıfında bir öğrenciye lazım olabilecek her tür aktivite bulunuyor. 16 sayfa olan defterin yazı bölümü 4 sayfadan oluşmasına rağmen tüm yazma işlemlerini ve yazma reflekslerinin gelişimini sürdürebilecek kalitede olan akıllı defter aynı zamanda görsel tasarımıyla matematiğin de öğrencilere sevdirilmesini amaçlıyor.

Defterin sonunda, satranç oynama teknikleri çizgi karakterlerle eğlenceli bir şekilde anlatılıyor. Defterin arka iç kapağında ise mıknatıslı bir satranç seti de bulunuyor.

 

Önerilen Makaleler