Okul Seçerken

Sevgili veliler; çocuğunuz için yaptığınız her seçim sizin ve çocuğunuzun geleceğini doğrudan etkilemektedir. Bu seçimlerden bir tanesinin de okul seçimi olduğunun farkındayız. Bu sebeple; bursadaegitim.com ekibi olarak; okul ziyaretleri yaparak, veli, öğrenci, öğretmen görüşleri ve deneyimleri alarak sizin için bu yazıyı hazırladık.

Okul seçerken nelere dikkat etmeliyiz;

Okul dediğimiz zaman ilk olarak aklımızda canlanan şekil bir binadır. O halde; okul seçiminde de dikkat etmemiz gereken ilk şey bina yani okulun fiziki koşullarıdır. Seçeceğiniz okul, çocuğunuzun bahçesinde rahat ve güvenli şekilde oynayabileceği, hareket edebileceği ortamlara sahip olmalıdır. Ayrıca; okulun ders sürecinde çocuğunuzun dikkatini dağıtacak bir gürültü ortamında olmaması sakin sessiz bir ortamda bulunması gerekmektedir.

Diğer nokta ise; genel okul iklimidir. Okul genel olarak çağdaş, demokratik, hoşgörülü bir bakış açısına sahip olmalıdır. Böyle bir iklime sahip okul çocuğunuzun, yaşıtlarına oranla öz güveni yüksek, kendini değerli hisseden bir birey olmasını sağlar.

Eğitim kadrosu, okulun sağlam ve uzun süreli bir kadroya sahip olması, çocuğunuzun eğitim alacağı öğretmenlerin sürekli değişmemesi; çocuğunuzun daha sistemli ve düzenli bir eğitim öğretim süreci yaşamasını sağlar. Bu sebeple; sevgili anne babalar, okul seçerken eğitim kadrosunun sürekliliği hakkına bilgi almanız, doğru seçim yapmanızda etkili olacaktır.

Eğitim kadrosu içerisinde yer alan, çocuğunuz ile sınıfta birebir baş başa kalacak kişi ise öğretmendir. Öğretimi gerçekleştiren öğretmenin ilk olarak hoşgörülü, demokratik, alan bilgisine hakim, genel kültür bilgisinin zengin olması gerekmektedir. Ayrıca; öğretimini bireyselleştirmesi, çocuklar ile iletişim ve etkileşim becerilerinin sağlam olması gerekmektedir. Çocuğunuza bilimsel ve sanatsal düşünce kapısını birebir açacak kişi öğretmeni olacaktır. Bu sebeple; çocuğunuz ile ders yapacak öğretmen hakkında bilgi almanız önemlidir.

Diğer nokta ise; sınıf ortamıdır. Çocuğunuzun ders yapacağı ortam işlenen konuyu kavraması açısından çok önemlidir. Sınıftaki ısı ve ışık doğru ayarlanmış olup sınıf gürültüsüz bir ortamda olmalıdır. Ayrıca çocuğa yeterli hareket serbestliği tanıyan bir ortam olmalıdır. Bu sebeple sınıfları dolaşıp, gözlemlerinize göre karar vermelisiniz.

Peki, aile genel eğitim öğretim süreç işleyişinde nelere bakmalıdır?

Yabancı dil eğitimi; günümüzde birçok okul yabancı dil eğitimi vermektedir; ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu dilin ne kadar işlevsel verildiği ve çocuğun edindiği bu dili günlük hayatına aktarmasının sağlanabilirliğidir. Ayrıca; okulun öğrenciye, birden fazla yabancı dil öğrenme imkanı sunması gerekmektedir.

Okul aile işbirliği; eğitimde başarının gerçekleşebilmesi için, okul-aile-öğrencinin etkin şekilde sürecin içerisinde yer alması gerekmektedir. Bununla ilgili seçilecek okulun, düzenli aralıklarla ailelere öğrenci ile ilgili dönütler vermesi, öğrencinin gelişimini desteklemeye yarayacak aile eğitimleri gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Okulun yöneltme ve yönlendirme süreci; çocuğunuzu kayıt ettireceğiniz okulun, çocuğunuza iyi bir eğitim vermesinin yanı sıra çocuğunuzu merkezi sınavlara da sağlam bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Ayrıca; yapılan sınavlar sonrası çocuğun uygun okula yerleştirilmesi için gerekli rehberlik hizmetlerini de yürütmelidir. Merkezi yerleştirme sınavları sonucunda yapacağınız tercih dönemi boyunca bursadaegitim.com olarak uzman eğitmenlerimiz ile siz velilere ve öğrencilerimize gerekli rehberlik hizmetlerini sunacağımızı belirtiriz.

Sunulan imkanların çeşitliliği; tercih edeceğiniz okul, çocuğunuzun sadece akademik olarak değil, sosyal, kültürel yönden de gelişimine destek olmalıdır. Bu sebeple okul araştırmalarınızda okulun bu imkanları sağlayabilecek mekanlara ve kadroya sahip olup olmadığını sorgulayınız.

Tercih edeceğiniz okulun başarıları da siz veliler için önemli bir kriter olmalıdır.

Okulun önceki senelerdeki sınav başarıları oranı hakkında bilgi almak sizin için yol gösterici olacaktır.

Okulun fen ve sosyal bilimler alanında ürettiği projelerin varlığı ve bu projelere öğrencinin aktif katılımının sağlanmasındaki başarı, dikkat etmeniz gereken diğer noktadır.

Okulun sosyal sorumluluk projelerinde yer alması da gerekmektedir. Bu projelerde de çocuğunuzun aktif şekilde rol almasını sağlaması gerekmektedir.

Sevgili veliler, okul ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz kriterleri göz önünde bulundurarak okul ziyaretleri yapmanız ve bilgi almanız sizin ve çocuğunuzun en doğru kararı vermesinde etkili olacaktır.